27 gru 2012

Dojrzewanie

Hejka !
Wkońcu post tematyczny ^^

 Dojrzewanie


Jest to fizyczne przechodzenie z dzieciństwa w dorosłość.
Nie mylić okresu dojrzewania z młodością - ta trwa o wiele
dłużej i wiąże się z dojrzewaniem intelektualnym oraz 
emocjonalnym. Dojrzałość fizyczna to zdolność twego ciała do prokreacji.

Dojrzewanie spada na ciebie jak grom z jasnego nieba. Nagle dostrzegasz, że rosną ci piersi, że wyrastają włoski łonowe. Dostajesz miesiączkę. Narządy płciowe wyraźnie robią się większe.

Co to takiego ?
Wszystko naraz : rośniesz, tyjesz, poszerzają się biodra i pupa. Do tego różne paskudztwa - trądzik z krostami na twrazy i szyi, włosy pod pachami, na nogach, na ramionach, pocenie się, łojotok, przykry zapach całego ciała. ( O.O )

Kto Winien ?
Hormony : substancje chemiczne, wytwarzane przez jajniki u dziewcząt i jądra u chłopców. To one wpędzają Cię w proces dojrzewania - krew doprowadza je do różnych części ciała, a te, na hormonalny rozkaz, zaczynają przekształcać się, zmieniać.

W stronę Kobiecości
Pierwszy bierze się za Ciebie, hormon wzrostu, napędzając rozwój kości. Potem wkraczają hormony płciowe, u dziewcząt - progesteron i estrogeny : uruchamiają cykl miesięczny, każą rosnąć piersiom i organom płciowym oraz owłosieniu. Progesteron powoduje odkładanie się tłuszczu na podbrzuszu, biodrach i pupie, co nadaje Ci kobiece kształty.

Kiedy ?
W Polsce  przeciętny wiek, kiedy dziewczyny zaczynają dojrzewać, to teraz 13 lat, ale pierwsze objawy dojrzewania, np. powiększanie się biustu, występują już w 11. roku życia. Cały proces może trwać ok. 5 lat.

PRZEMYŚL 
Gdybyś nawet była dumna, że przestajesz nareszcie być dzieckiem, przemiany Twojego ciała mogą wprawiać Cię w sołupienie. Musisz Tyć ? Musi Ci pęcznieć tu i ówdzie ? I to krwawienie, i te kudły pod pachami, na nogach ! Brzydniesz ! Chłopcy w klasie gapią się głupio, chichoczą na stronie. . . Może wcale nie z ciebie ? Chciałabyś wiedzieć, jak to wszystko się skończy. Jak będziesz wtedy wyglądała. Niestety, trzeba poczekać.

Wysiadka
Na razie są dni, kiedy się czujesz fatalnie. Twoje ciało radykalnie się zmienia, a psychika nie zawsze nadąża z przystosowaniem do tych zmian. Ta facetka w lustrze to masz być Ty ?! Dawniej wszyscy mówili, że jesteś śliczną dziewczynką. Taka słodka, taka urocza ! A teraz - krowa. Więc siadają ci nerwy, deprecha, bezzasadny gniew, potem wybuch głupiego śmiechu, potem płacz bez przyczyny. Chwilka kretyńskiej euforii i nagła zapaść, jakby spuszczono z Ciebie powietrze. Przekłuta dętka, denatka, zero.

Coś Ty, Chora ?
Nic podobnego, wszystko w normie. Inne dziewczyny przeżywają dokładnie to samo. Spójrz na ich biodra i pupy, na włochate łydki. Tak to jest i tak ma być. Ty czujesz się padnięta, a Twój organizm zasuwa na najwyższych obrotach! Jest zupełnie normalne, że tak samo jak większość Twoich rówieśnic tęsknisz za tamtą osobą, nienawidzisz pryszczy, cycków, smrodu i łojotoku. Że masz dość, dość, dość ! Spoko.Ciut cierpliwości i będziesz jeszcze ładniejsza, niż byłaś w dzieciństwie. Staniesz się kobietą. Dotkniesz świata, który zasz tylko z lektur mi marzeń.

Dobre rady  

* Rozmawiaj o problemach z mamą, starszą siostrą czy przyjaciółkami. Razem zawsze raźniej. A może dowiesz się czegoś nowego ?
* Czytaj dużo książek i oglądaj filmy o bohaterkach które mają ten sam problem co ty !   Mam nadzieję że się spodobało ^^ Jak tak to piszcie ! :D
I pamiętajcie możecie pisać tak : PYTANIE ( i treść tego pytania ), będe wdzięczna jeśli kilka pytań  do mnie będzie ^_^ Czekam :) Papatki <3 

4 komentarze:

 1. Naprawdę ciekawy post♥ Ja nie tyję wraz z hormonami, mam taki fart♥

  OdpowiedzUsuń
 2. Fajny post ^^
  Ja mam o tym książke ;P
  Zostałaś nominowana do Liebster Award!
  Jeaa ;*
  Spójrz na mojego bloga ;)
  julka-julkaa.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. hah :DS świetny :http://paulina-ala.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń